Super oils – masło shea

Masło shea w małej misce, stokrotki, drewniana łyżeczka

Przedstawiamy kolejny surowiec od firmy Map Ingredients, tym razem przenosimy się do gorącej Afryki gdzie masło shea pozyskiwane jest z owoców Masłosza Parka. Jest to tłuszcz podobnie jak olej kokosowy o białawej barwie w temperaturze pokojowej, który po rozgrzaniu zmienia się w płynny olejek. Ma on dużo wartościowych właściwości, dlatego jest wykorzystywany w wielu dziedzinach takich jak: kosmetyka, pielęgnacja drewna, czy gastronomia. Oczywiście tak jak w poprzednim wpisie, mowa tu o nierafinowanym tłuszczu, który zachowuje swoje drogocenne komponenty na etapie produkcji.

Masło shea – dla każdego rodzaju skóry

Masło shea jest, technicznie rzecz biorąc produktem z orzechów drzewa. Ale w przeciwieństwie do większości produktów z orzechów drzewnych, ma bardzo niską zawartość białek, które mogą wywoływać alergie. W rzeczywistości nie istnieje literatura medyczna dokumentująca alergię na masło shea stosowane miejscowo. Nie zawiera chemicznych substancji drażniących, które wysuszają skórę, lub zatykają pory.

Nawilżanie

Masło shea jest zazwyczaj stosowane ze względu na swoje właściwości nawilżające. Korzyści te są związane z zawartością kwasów tłuszczowych, takich jak kwas linolowy, oleinowy, stearynowy i palmitynowy. Kiedy stosujesz je miejscowo, oleje te są szybko wchłaniane przez skórę. Działają one jak środek „odtłuszczający”, odbudowując lipidy i wilgoć. W ten sposób przywracają barierę pomiędzy skórą a środowiskiem zewnętrznym, zmniejszając ryzyko przesuszenia. Na dodatek wysoki poziom kwasu linolowego i oleinowego równoważy się wzajemnie. Oznacza to, że masło shea jest łatwe do pełnego wchłonięcia przez skórę i nie pozostawia po sobie tzw. tłustego „filmu”.

Regeneracja? Masło shea!

Masło shea można nabyć w naszym sklepie – sklep.pellicosmetics.pl

Odkryto, że estry roślinne masła shea mają właściwości przeciwzapalne. Po nałożeniu na skórę pobudza cytokiny i inne komórki zapalne do spowolnienia ich produkcji. Może to pomóc zminimalizować podrażnienia spowodowane czynnikami środowiskowymi, takimi jak pogoda, a także stanami zapalnymi skóry.

Nawilżające i antyoksydacyjne właściwości Shea współpracują ze sobą, aby pomóc Twojej skórze w tworzeniu nowych, zdrowych komórek. Twoje ciało nieustannie wytwarza nowe komórki skóry i pozbywa się martwych komórek. Każdego dnia pozbywasz się około 30 000 starych komórek skóry. Martwe komórki skóry znajdują się na górze. Nowe komórki skóry powstają w dolnej części górnej warstwy skóry – naskórku. Przy odpowiednim poziomie nawilżenia powierzchni skóry, mniejsza ilość martwych komórek będzie przeszkadzać w regeneracji świeżych komórek naskórka.

Masło shea zawiera również znaczne ilości witamin A i E, co oznacza, że wykazuje silne działanie antyoksydacyjne. Antyoksydanty są ważnymi czynnikami przeciwdziałającymi starzeniu się skóry. Chronią one komórki skóry przed wolnymi rodnikami, które mogą prowadzić do przedwczesnego starzenia się i matowego wyglądu skóry.

Zawiera też triterpeny. Te naturalnie występujące związki chemiczne mają za zadanie dezaktywować niszczenie włókien kolagenowych. Może to zminimalizować widoczność drobnych zmarszczek i sprawić, że skóra będzie bardziej jędrna.

Stop niedoskonałościom

Jest bogate w różne rodzaje kwasów tłuszczowych. Ten unikalny skład pomaga oczyścić skórę z nadmiaru sebum. Jednocześnie, masło shea dogłębnie nawilża, dzięki czemu skóra nie wysycha i nie czuje się „pozbawiona” naturalnego natłuszczenia. W rezultacie przywracana jest naturalna równowaga olejów w skórze, co może pomóc w powstrzymaniu trądziku, zanim się on pojawi. Zwiększając produkcję kolagenu i wspierając wytwarzanie nowych komórek, masło shea może pomóc zredukować zmarszczki i drobne linie, które stres środowiskowy i starzenie się skóry mogą powodować.

Uważa się, że masło shea powstrzymuje fibroblasty keloidów – tkanki bliznowatej – przed rozmnażaniem się, jednocześnie stymulując wzrost zdrowych komórek, które zajmują ich miejsce. Może to pomóc Twojej skórze w gojeniu się, minimalizując widoczność rozstępów i blizn.

Właściwości i ich możliwości

Korzyści płynące z masła shea wynikają z jego składu chemicznego:

  • Linolowy, palmitynowy, stearynowy i oleinowy kwas tłuszczowy, to składniki, które równoważą olejki na skórze.
  • Witaminy A, E i F – witaminy przeciwutleniające, które wspomagają krążenie i zdrowy wzrost komórek skóry.
  • Triglicerydy, czyli tłuszczowa część orzecha shea, która odżywia i pielęgnuje skórę.
  • Estry cetylowe – woskowa część masła z orzechów shea, która odżywia skórę i zatrzymuje wilgoć.

Należy jednak pamiętać, że dokładny skład masła zależy od miejsca, z którego pozyskiwane są jego owoce oraz pory roku zbiorów.

Zapraszamy do naszego sklepu internetowego: sklep.pellicosmetics.pl

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on google

Powiązane artykuły

PELLI Blog

strefa pełna informacji i inspiracji

PELLI Cosmetics to miejsce łączące cztery marki produktów: meleXder do pielęgnacji skóry i włosów, MT OILS LABORATORIES do ziołowych olejków aromatycznych, INSPIRER ESSENCES do czystych esencji oraz MAP INGREDIENTS do surowców.

Nasze ulubione
Bestseller