Przebarwienia – jak sobie z nimi radzić?

Przebarwienia

Przebarwienia to każdy rodzaj znamienia, plamy, odbarwienia, stałego zaczerwienienia lub skazy, która pojawia się na skórze. Przebarwienia na twarzy mogą być nieestetyczne i denerwujące, ale większość z nich jest łagodna i nie zagraża życiu. Można poprawić wygląd przebarwień domowymi sposobami i specjalistycznymi kosmetykami. Niektóre z nich mogą jednak sygnalizować raka skóry. Dlatego zawsze warto skonsultować kondycję skóry z lekarzem.

Rodzaje przebarwień

Znamiona

Znamiona zwykle pojawiają się przy urodzeniu lub wkrótce po nim. Mogą one mieć różny wygląd, rozmiar, kształt i kolor. Znamiona i plamy barwnikowe to rodzaje przebarwień, które zazwyczaj utrzymują się przez całe życie. Inne rodzaje, takie jak naczyniaki i plamy łososiowe, mają tendencję do blaknięcia z upływem czasu.

Trądzik

Trądzik może czasami pozostawić na skórze ciemne plamy, znamiona lub blizny. Są to również rodzaje przebarwień.

Brodawki

Brodawki to małe zmiany skórne o różnym charakterze. Zazwyczaj mają około 1 centymetra średnicy. Ich kolor może wahać się od różowego do brązowego.  Brodawki mogą występować pojedynczo lub w skupiskach i mogą mieć dowolny kształt.

Blizny

Blizny na skórze powstają, gdy uszkodzeniu ulega warstwa skóry właściwej. Skóra właściwa to głęboka warstwa skóry, w której znajdują się małe naczynia krwionośne (kapilary), gruczoły potowe, mieszki włosowe i zakończenia nerwowe. Do powstania blizny może doprowadzić wszystko, co powoduje otwarcie skóry, np. rana lub wyskakujący pryszcz.

Hiperpigmentacja

Nadprodukcja melaniny może powodować nierównomierny koloryt skóry lub ciemne plamy. Przyczyny hiperpigmentacji obejmują:

  • Ekspozycja na słońce
  • Blizny potrądzikowe
  • Zmiany hormonalne, np. w czasie ciąży

Plamy starcze

Te małe, ciemne plamki mogą powstać na każdym obszarze ciała, który został wystawiony na działanie promieni słonecznych. Najczęściej występują u osób po 50. roku życia, ale mogą pojawić się również u osób młodszych. Plamy starcze są rodzajem hiperpigmentacji.

Wrastające włosy

Techniki usuwania włosów, takie jak depilacja pęsetą, woskiem lub goleniem, mogą czasami powodować wrastanie włosków. Są to włosy, które wrosły w skórę i zostają uwięzione. Może to powodować powstawanie czerwonych guzków. 

Osoby o włosach kręconych mogą być bardziej podatne na wrastanie włosków niż osoby o włosach prostych.

Wrastające włoski mogą również przekształcić się w duże, wypełnione płynem wrastające cysty. Mogą one mieć kolor czerwony, żółty lub biały i być nieprzyjemne, albo bolesne w dotyku.

Co stosować na przebarwienia

Rozjaśniający żel oczyszczający do twarzy

Żel zawiera niską zawartość kwasu glikolowego (alfa-hydroksykwasu (AHA)). Kwas ten pomaga w usuwaniu zewnętrznych uszkodzonych plamistych warstw naskórka. Został wzmocniony niacynamidem, alfa-arbutyną i fosforanem sodowo-askorbylowym w celu zniwelowania nierówności odcieni, zmniejszenia przebarwień oraz rozjaśnienia twarzy.
Nakładaj, wmasowując w wilgotną twarz raz dziennie – najlepiej wieczorem. Omijaj okolice oczu. Spłucz dużą ilością wody. Dla lepszych efektów – po 2-3 minutach nałóż krem meleXder na przebarwienia skóry.

Serum ze stabilizowaną witaminą C

Jego prosta i skoncentrowana formuła pozwala na intensywne działanie. Dzięki swoim właściwościom serum jest idealne dla osób ze skórą wrażliwą, alergiczną oraz przy problemach z trądzikiem.

Serum składa się z 8% fosforanu askorbylu sodu (stabilna forma witaminy C), ekstraktu z wąkroty azjatyckiej i ekstraktu z korzenia lukrecji. Produkt można stosować osobno lub w połączeniu z kremem przeciw przebarwieniom, jako środek odbarwiający, wyrównujący koloryt skóry, rozświetlający i równoważący różnice w kolorze skóry. Zapewnia skórze świeżość i delikatne uczucie.

Sól sodowa fosforanu askorbylu jest stabilizowaną formą kwasu askorbinowego, może być stabilny bez jakiejkolwiek degradacji, która może mieć negatywny wpływ na jego skuteczność.

Nakładaj na czystą skórę 2 razy dziennie, omijając okolice oczu. Nanieś dostatecznie produkt i pozostaw do wchłonięcia.

Krem na przebarwienia skóry

Krem opracowano jako środek odbarwiający, wyrównujący koloryt skóry, rozświetlający i równoważący różnice w kolorze skóry. Składa się z aktywnych składników: 2% alfa-arbutyny i 3% fosforanu askorbylu sodu, które mogą hamować tyrozynazę dzięki redukcji syntezy melaniny. Trzecią substancją czynną jest 6% nikotynamid (niacynamid, witamina B3), który może hamować przenoszenie melanosomów podczas tworzenia się melaniny w wyniku zmniejszenia liczby pigmentów. Produkt został wzmocniony ekstraktem lukrecji, ekstraktem z wąkroty azjatyckiej oraz olejkiem z kiełków pszenicznych w celu poprawy działania przeciw hiperpigmentacji.

❄ Zima: nakładaj na czystą skórę 2 razy dziennie

☀ Lato: nakładaj na czystą skórę raz wieczorem

Krem przeciwsłoneczny SPF 50

Pamiętaj, że przy stosowaniu kosmetyków niwelujących przebarwienia zawsze należy przed wyjściem na słońce nałożyć krem z filtrem o wysokim poziomie ochrony!

Wysoce fotoprotekcyjny krem przeciwsłoneczny SPF 50 meleXder został opracowany w celu silnej ochrony skóry przed promieniowaniem słonecznym (UVA UVB) i nawilżenia.

Krem nakładaj przed ekspozycją na słońce i powtarzaj tę czynność mniej więcej co trzy godziny. Omijaj okolice oczu.

Dowiedz się więcej

Więcej informacji na temat naszych produktów i codziennych zagadek związanych ze skórą znajdziecie w reszcie naszych wpisów blogowych, a także na naszej stronie: pellicosmetics.pl

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on google

Powiązane artykuły

PELLI Blog

strefa pełna informacji i inspiracji

PELLI Cosmetics to miejsce łączące cztery marki produktów: meleXder do pielęgnacji skóry i włosów, MT OILS LABORATORIES do ziołowych olejków aromatycznych, INSPIRER ESSENCES do czystych esencji oraz MAP INGREDIENTS do surowców.

Nasze ulubione
Bestseller