Olejki eteryczne i aromatyczne

Olejek aromatyczny eteryczny w dłoniach

Małe niepozorne buteleczki napakowane dużą ilością wspaniałych właściwości! Olejki eteryczne są w zasadzie ekstraktami roślinnymi. Są one wytwarzane przez parowanie lub wyciskanie różnych części rośliny (kwiatów, kory, liści lub owoców) w celu wychwycenia związków, które wytwarzają zapach. Do wyprodukowania jednej butelki olejku eterycznego może być potrzebnych kilka kilogramów rośliny, nieźle co? Nasuwa się pytanie, do czego właściwie można użyć takich olejków. No właśnie prawie do wszystkiego, bo od zapachu w domu, po kąpiel, masaż, czy aromaterapię, ale zacznijmy po kolei. 

Co to jest aromaterapia?

Aromaterapia to holistyczna metoda leczenia, która wykorzystuje naturalne ekstrakty roślinne do dbania o zdrowie i dobre samopoczucie. Czasami nazywana jest terapią olejkami eterycznymi. Wykorzystuje aromatyczne olejki eteryczne w celach leczniczych, aby poprawić zdrowie ciała, umysłu i ducha. Działa poprzez inhalację, zmysł węchu i wchłanianie się przez skórę. Termin „aromaterapia” został utarty przez francuskiego perfumiarza i chemika René-Maurice Gattefossé w książce, którą napisał na ten temat i która ukazała się w 1937 roku. Wcześniej odkrył on leczniczy potencjał lawendy w leczeniu oparzeń. Książka ta omawia zastosowanie olejków eterycznych w leczeniu schorzeń medycznych.

Oleje destylowane i jak je stosować

Olej destylowany z kwiatu lawendy

Jest jednym z najbardziej popularnych i wszechstronnych olejków eterycznych stosowanych w aromaterapii. Sprzyja relaksowi i uważa się, że leczy niepokój, infekcje grzybicze, alergie, depresję, bezsenność, egzemę, mdłości i skurcze menstruacyjne.
Olejek lawendowy zabija bakterie, a to może zapobiegać i leczyć trądzik. Odblokowuje pory i zmniejsza stan zapalny. Aby użyć olejku lawendowego na trądzik, rozcieńcz go w oleju kokosowym lub innym oleju nośnikowym i nałóż na skórę po umyciu twarzy. Ma też dzięki temu właściwości kojące i przyspieszające leczenie poparzeń.

Olej destylowany z eukaliptusa

Przez wiele lat olejek eukaliptusowy był stosowany w celu łagodzenia kaszlu. Obecnie niektóre leki na kaszel dostępne bez recepty zawierają olejek eukaliptusowy jako jeden z aktywnych składników. Na przykład Vicks zawiera około 1,2 procent olejku eukaliptusowego wraz z innymi składnikami tłumiącymi kaszel. Właściwości przeciwzapalne eukaliptusa mogą złagodzić objawy opryszczki. Nałożenie olejku eukaliptusowego na opryszczkę może zmniejszyć ból i przyspieszyć proces gojenia.

Olej destylowany z liści mięty

Olejek miętowy jest stosowany w leczeniu bólu spowodowanego napięciowymi bólami głowy, migrenowymi bólami głowy i innymi przyczynami. Lekarze badali zastosowanie żelu leczniczego na migreny. Żel zawierał mentol jako jeden ze składników i był nakładany na skórę, gdy zaczynała się migrena. Wykazali, że po dwóch godzinach od aplikacji nastąpiła znacząca poprawa o co najmniej jeden poziom nasilenia.

Olej destylowany z liści tymianku

Prawdopodobnie znasz zastosowanie tymianku jako zioła i przyprawy do potraw. Tymianek nie tylko ożywia smak potraw, ale jest również źródłem olejku eterycznego.

Olejek tymiankowy ma właściwości przeciwgrzybicze, przeciwzapalne i przeciwbakteryjne. Jest powszechnie stosowany jako środek konserwujący w żywności, kosmetykach i wyrobach toaletowych. Można go również znaleźć jako składnik płynów do płukania jamy ustnej.

Te i wiele innych olejków eterycznych możesz znaleźć na sklep.pellicosmetics.pl

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on google

Powiązane artykuły

PELLI Blog

strefa pełna informacji i inspiracji

PELLI Cosmetics to miejsce łączące cztery marki produktów: meleXder do pielęgnacji skóry i włosów, MT OILS LABORATORIES do ziołowych olejków aromatycznych, INSPIRER ESSENCES do czystych esencji oraz MAP INGREDIENTS do surowców.

Nasze ulubione
Bestseller