Ochrona przed słońcem, a opalanie

Kobieta z kapeluszem, słoneczny dzień, lato, ochrona przed słońcem

Kiedy myślimy o opaleniźnie, pierwsze co mi przychodzi do głowy to, że jest na to moda. Prawie każdy lepiej się czuje kiedy jest „muśnięty słońcem”. Kiedy opalone ciała weszły do mody? Legenda głosi, że w latach 20. XX wieku ikona mody Coco Chanel wróciła z rejsu po Morzu Śródziemnym z ciemną opalenizną i wprawiła w szał popkulturę, która od zawsze ceniła sobie bladą cerę. Tak narodziła się obsesja zachodniej cywilizacji na punkcie opalonej skóry. W latach 50. i 60. kultura surfingowa stała się głównym nurtem, a moda na opaleniznę jeszcze bardziej się nasiliła. Bycie opalonym było nie tylko piękne, ale stanowiło odę do ciała i wyzwanie dla konserwatyzmu.

Jak opalanie wpływa na naszą skórę?

Witamina D

Ponieważ witamina D odgrywa tak ważną rolę w naszym zdrowiu, niektórzy eksperci sugerują, aby pozwolić sobie na 10-15 minut niezabezpieczonej ekspozycji na światło słoneczne trzy razy w tygodniu. Z drugiej strony, dermatolodzy nie zgadzają się z tym zaleceniem, ponieważ każda ekspozycja na promieniowanie UV zwiększa ryzyko zachorowania na raka skóry. Suplementacja wydaje się być bezpieczniejszym sposobem na zaspokojenie dziennego zapotrzebowania na witaminę D, zwłaszcza że co mniej więcej 52 minuty jedna osoba umiera na czerniaka. Jeśli chcesz rozpocząć suplementację witaminą D, porozmawiaj ze swoim lekarzem o odpowiedniej strategii opartej na twoim wieku, stylu życia i indywidualnych problemach zdrowotnych.

W przeciwieństwie do witamin rozpuszczalnych w wodzie, witamina D może być toksyczna, jeśli jest przyjmowana w dużych ilościach, dlatego przed rozpoczęciem jakiegokolwiek nowego programu suplementacji należy skonsultować się z lekarzem.

Wolne rodniki

Niestety nie ma bezpiecznej opcji opalania, jeśli uwzględnimy w nim promienie UV. Kiedy światło UV uderza w powierzchnię skóry, tworzy wolne rodniki. Jeśli nagromadzi się ich wystarczająco dużo, zaczynają one wpływać na sposób replikacji DNA. W końcu DNA replikuje się nieprawidłowo i w ten sposób powstają komórki przedrakowe, które przy wystarczającej ekspozycji na słońce mogą przekształcić się w komórki rakowe.

Starzenie się skóry

Zmarszczki, drobne linie i pigmentacja to nieuniknione problemy skórne, które często pojawiają się wraz z wiekiem. Choć chętnie zrzucamy winę na starzenie się o kolejny rok, głównym winowajcą jest fotostarzenie – uszkodzenie skóry spowodowane ekspozycją na światło słoneczne i promieniowanie ultrafioletowe (UV). Odpowiedzialne za 90 procent widocznych zmian na skórze, fotostarzenie jest bezpośrednim wynikiem kumulacji uszkodzeń spowodowanych działaniem promieni słonecznych, na które narażona/ny byłaś/eś przez całe życie.

Podczas gdy światło słoneczne jest najważniejszą przyczyną starzenia się skóry, około 10 procent pochodzi od światła HEV i podczerwonego. HEV, czyli wysokoenergetyczne (niebieskie) światło widzialne, które emitowane jest przez słońce i urządzenia takie jak telefon czy komputer i może być widziane przez ludzkie oko. Światło to nie kończy się wraz z zachodem słońca. Światło podczerwone jest niewidoczne dla oka i odczuwane raczej jako ciepło, jak w mikrofalówce. Na szczęście, żadne z nich nie zostało powiązane z rakiem skóry, ale wykazano, że powodują one rozpad kolagenu i elastyczności skóry. Według badań opublikowanych w 2014 roku, promieniowanie słoneczne inne niż UV w znacznym stopniu przyczynia się do fotostarzenia i musi być brane pod uwagę przy opracowywaniu schematu ochrony skóry.

Ochrona przed słońcem

Na szczęście są kremy i produkty z filtrem SPF, a my mamy nawet taki, który nada się na twarz! MeleXder Krem SPF 50 – wysoka ochrona, który tworzy barierę między twoją skórą a promieniowaniem UV. Sprawdza się również pod makijażem! Żeby krem miał szansę się wchłonąć i zacząć działać, najlepiej nałożyć go 15 min przed wyjściem na słońce. Wiele osób podkreśla, że krem z filtrem jest ich bronią przeciwko starzeniu, i to nie bez powodu. Wykazano, że jego regularne stosowanie pozwala utrzymać fotouszkodzenia w ryzach przez dłuższy okres czasu. Dla osób z mniej wrażliwą skórą i miłośników naturalnych rozwiązań polecamy również naturalne surowce, takie jak na przykład: Olej kokosowy, który ma właściwości blokujące promienie UV i nawilżające, a przy okazji rozpieszcza zmysły swoim zapachem.


Interesują Cię profesjonalne kosmetyki do pielęgnacji skóry? Sprawdź nasz sklep internetowy: sklep.pellicosmetics.pl

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on google

Powiązane artykuły

PELLI Blog

strefa pełna informacji i inspiracji

PELLI Cosmetics to miejsce łączące cztery marki produktów: meleXder do pielęgnacji skóry i włosów, MT OILS LABORATORIES do ziołowych olejków aromatycznych, INSPIRER ESSENCES do czystych esencji oraz MAP INGREDIENTS do surowców.

Nasze ulubione
Bestseller