Jaki mam typ skóry?

Twarz kobiety uśmiechniętej za liśćmi

Jest pięć głównych typów skóry: normalna, tłusta, sucha, wrażliwa i mieszana. Większość ludzi nie wie, jaki ma rodzaj cery, a kiedy sami zgadują, często nie trafiają. Używają kosmetyków, które nie są dobrze zgrane z ich typem skóry, co nie poprawia, a w niektórych przypadkach nawet pogarsza jej kondycję. Dlatego dzisiaj skupimy się na rozróżnieniu i opisie wszystkich pięciu. Oczywiście, żeby mieć pewność, jaki ma się rodzaj cery, warto skonsultować się ze specjalistą. Niemniej jednak postaramy się nieco bardziej rozwinąć ten temat.

skóra normalna

Zacznijmy od tego, że dla każdego ten termin może się bardzo różnić. Skóra normalna nazywana jest również eudermiczną. Oznacza to, że jest ona dobrze zbalansowana. Nie jest ani zbyt tłusta, ani zbyt sucha, ma zazwyczaj zrównoważony poziom pH i produkcji sebum. Podstawowe oznaki normalnego typu cery:

 • Gładka tekstura
 • Delikatne pory
 • Brak wrażliwości
 • Brak przebarwień
 • Niewiele lub brak wyprysków

Takiej skórze nie potrzeba wiele produktów. Wystarczy parę podstawowych pielęgnacyjnych kosmetyków, dzięki którym cera wygląda pięknie i zdrowo. Pamiętając o tym, że taka skóra też może być czasem problematyczna i należy o nią dbać.

Co polecamy

Dla wszystkich typów skóry polecamy przede wszystkim żel do codziennego mycia twarzy meleXder, który jest łagodnym kosmetykiem oczyszczającym skórę twarzy, a także łagodny krem nawilżający MeleXder. Dzięki swojej delikatnej formule idealnie nawilży i rozpromieni twarz.

skóra tłusta

Skóra wydziela naturalne oleje, aby utrzymać odpowiedni poziom nawilżenia, ale u osób z tłustą cerą proces ten może przebiegać z nadmierną intensywnością, zwłaszcza jeśli mają one większe pory. To natomiast prowadzi do efektu „świecenia” się skóry. Oznaki, że masz tłusty typ cery:

 • „Świecąca się” skóra
 • Otwarte/duże pory
 • Skłonność do wyprysków

Przy tym rodzaju skóry należy odpowiednio dobrać kosmetyki i produkty oczyszczające.

3 kroki do pielęgnacji skóry tłustej

1. Regularnie nawilżaj

Regularne kremowanie sprawi, że Twoja skóra będzie nawilżona i zapobiegnie nadmiernej produkcji sebum.

2. Nawadniaj się

Pij wystarczającą ilość wody, aby utrzymać skórę nawilżoną. To zapobiegnie nadmiernej produkcji sebum.

3. Myj twarz dwa razy dziennie

Myj twarz dwa razy dziennie, aby usunąć brud i bakterie, które mogą zatykać pory. Nie przesadź. Nadmierne mycie może usunąć z Twojej skóry niezbędne oleje, co może spowodować, że skóra stanie się wrażliwa i bardziej skłonna do przetłuszczania się.

Co polecamy

Dla skóry tłustej zdecydowanie zalecamy krem do twarzy wzmacniający pory meleXder. Ma on działanie nawilżające i zwężające pory.

skóra sucha

Skóra sucha wygląda na zmęczoną, ponieważ często pokryta jest warstwą martwych komórek naskórka. Światło odbija się od tych szorstkich komórek w różnych kierunkach, podczas gdy skóra nawilżona ma gładką powierzchnię, która równomiernie odbija światło, dzięki czemu wydaje się bardziej promienna. Twoja skóra może pękać, łuszczyć się, swędzieć, być podrażniona lub w stanie zapalnym. Jeśli jest bardzo sucha, może stać się szorstka i łuszcząca się, zwłaszcza na twarzy, grzbietach dłoni, ramionach i nogach. Oznaki suchego typu cery:

 • Prawie niewidoczne pory
 • Matowa, szorstka cera
 • Czerwone plamy
 • Skóra jest mniej elastyczna
 • Bardziej widoczne linie

Jak wesprzeć kondycję skóry suchej

 1. Bierz prysznice i kąpiele, nie częściej niż raz dziennie.
 2. Używaj łagodnych, delikatnych mydeł i środków czyszczących. 
 3. Nie szoruj skóry podczas kąpieli i suszenia.
 4. Zaraz po kąpieli nałóż na skórę bogaty krem nawilżający. Maści i kremy mogą działać lepiej niż balsamy do suchej skóry, ale często są bardziej kłopotliwe. Nakładaj go ponownie w miarę potrzeb przez cały dzień.
 5. Używaj rękawiczek podczas stosowania środków czyszczących, rozpuszczalników lub detergentów domowych.

Co polecamy

Dla skóry suchej i wrażliwej mamy łagodny krem nawilżający meleXder. Dzięki swojej delikatnej formule idealnie nawilży i rozpromieni twarz.

skóra wrażliwa

Osoby o wrażliwej skórze mogą mieć trądzik, trądzik różowaty lub atopowe zapalenie skóry, czyli rodzaj czerwonej, swędzącej wysypki. Skóra wrażliwa może być również szczególnie podatna na kłucie lub pieczenie. Oznaki skóry wrażliwej:

 • Skóra jest swędząca i napięta
 • Ma nierówną teksturę
 • Skóra staje się tłusta latem
 • Zimą staje się sucha
 • Reaguje na środki do pielęgnacji skóry
 • Skóra staje się czerwona po kąpieli w gorącej wodzie
 • Swędzi podczas noszenia obcisłych ubrań
 • Łatwo się czerwieni po zjedzeniu pikantnych potraw

Przy tym typie skóry należy być bardzo ostrożnym. Wymaga ona produktów i kosmetyków dobranych niezwykle skrupulatnie.

Zapobiegaj reakcjom zapalnym

 1.  Przeprowadź test na skórze dłoni – jest to obowiązkowe, jeśli chcesz uniknąć reakcji swojej skóry. Nie używaj produktu bez przetestowania go na swojej dłoni. Poczekaj 24 godziny po wykonaniu testu. Jeśli Twoja skóra nie reaguje na niego, śmiało stosuj go na twarz.
 1. Nie przesadzaj z rutynową pielęgnacją skóry – kup delikatny środek oczyszczający, krem nawilżający i filtr przeciwsłoneczny. Nie nakładaj na twarz zbyt wielu produktów.
 1. Nie wierz ślepo w etykietę „hipoalergiczny” – produkty, które twierdzą, że są „hipoalergiczne” niekoniecznie muszą Ci odpowiadać. Przed zastosowaniem tych produktów również przeprowadź test na skórze dłoni.

Co polecamy

Tutaj również polecamy łagodny krem nawilżający meleXder. Nawilży i uelastyczni.

skóra mieszana

Skóra mieszana jest połączeniem dwóch typów skóry – suchej i tłustej. To znaczy, że twoja skóra może być w niektórych miejscach sucha lub normalna, a w innych tłusta, np. w strefie T (nos, czoło i broda). Wiele osób ma ten typ skóry. W różnych obszarach może ona wymagać nieco innej pielęgnacji. Oznaki skóry mieszanej:

 • Tłusta strefa T i suche policzki
 • Wypryski tylko na czole, brodzie i nosie
 • Wrażliwe policzki

Ten typ skóry wymaga zwiększonej uwagi, ze względu na odmienne potrzeby w różnych miejscach i dobrania do nich innych kosmetyków.

Nie daj się zmieszać

 1. Oczyszczanie – jeśli masz skórę mieszaną, pory w strefie T są większe niż w pozostałej części twarzy. Produkty o silnym działaniu mogą zatykać pory. Zaleca się stosowanie delikatnych produktów oczyszczających.
 1. Złuszczaj skórę delikatnie i raz na jakiś czas – podczas złuszczania, nie szoruj zbyt mocno strefy T. Zbyt mocne szorowanie  może uszkodzić skórę. 
 1.  Filtr przeciwsłonecznyKrem z filtrem przeciwsłonecznym to niezbędny produkt do pielęgnacji skóry. Jeśli masz skórę mieszaną, wybierz krem z filtrem, który nie zawiera olejków.
 1. Stosuj dwa oddzielne sposoby pielęgnacji skóry – produkty, które sprawdzają się w przypadku skóry suchej, mogą okazać się nieodpowiednie dla skóry tłustej. Stosuj oddzielną pielęgnację dla strefy T. Nie używaj tych samych produktów do pielęgnacji strefy T i reszty twarzy.

Co polecamy

Dla skóry mieszanej polecamy dobrać miejscowo kremy dla cery tłustej i suchej.

Sprawdź #pelli produkty: sklep.pellicosmetics.pl

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on google

Powiązane artykuły

PELLI Blog

strefa pełna informacji i inspiracji

PELLI Cosmetics to miejsce łączące cztery marki produktów: meleXder do pielęgnacji skóry i włosów, MT OILS LABORATORIES do ziołowych olejków aromatycznych, INSPIRER ESSENCES do czystych esencji oraz MAP INGREDIENTS do surowców.

Nasze ulubione
Bestseller