Dlaczego po opalaniu schodzi skóra?

Opalanie - dlaczego schodzi skóra?

Oparzenie słoneczne to rodzaj oparzenia spowodowanego głównie przez promieniowanie ultrafioletowe B pochodzące ze słońca. Dochodzi do niego, gdy mechanizmy obronne organizmu zostają przeciążone przez zbyt dużą ekspozycję na promieniowanie UV. Są trzy stopnie oparzeń słonecznych, ale omówimy pierwsze dwa, które dotyczą tylko skóry. 

Oparzenia słoneczne pierwszego stopnia mogą być czerwone i bolesne w dotyku, ale dotyczą tylko naskórka, czyli najbardziej zewnętrznej warstwy skóry, więc powinny zagoić się w ciągu kilku dni.

Oparzenie słoneczne drugiego stopnia jest poważniejsze. Te oparzenia słoneczne są mocno zaczerwienione, sprawiają, że skóra puchnie i pojawiają się na niej pęcherze. Oznacza to, że uszkodzeniu uległa skóra właściwa (głębsza warstwa skóry) i zakończenia nerwowe. Gojenie się tego typu oparzeń trwa dłużej niż w przypadku oparzeń pierwszego stopnia i prawdopodobnie będzie bardziej bolesne.

Niestety, oba te rodzaje oparzeń mogą zacząć się łuszczyć (zazwyczaj około trzech dni po ich wystąpieniu). Pod żadnym pozorem nie zrywaj schodzącej skóry, organizm pozbędzie się jej sam. Jeśli zaczniesz odrywać martwy naskórek, możesz uszkodzić żywe warstwy skóry, przez co może wdać się infekcja lub powstaną blizny. 

Co więc możesz zrobić, aby temu zapobiec?

Ulga dla oparzonej skóry

Kiedy skóra zaczyna się łuszczyć, jest to znak, że organizm próbuje pozbyć się uszkodzonych komórek. Aby uzyskać ulgę, możesz zastosować wiele z tych samych technik, które mają zastosowanie w przypadku niełuszczących się oparzeń słonecznych. Wyjście ze słońca i leczenie oparzeń słonecznych, gdy tylko je zauważysz, to pierwszy krok do wyleczenia poparzonej słońcem skóry. Aby złagodzić ból, można wziąć zimny prysznic lub kąpiel i wziąć ibuprofen, lub aspirynę. Ponadto, najlepiej jest nawilżać miejsce poparzenia produktem na bazie aloesu lub soi. Nawilżanie pomoże ukoić poparzoną słońcem skórę, ale uważaj, aby unikać kremów na bazie innych olejów. Mogą one zatrzymywać ciepło i sprawić, że oparzenia słoneczne się pogorszą. Ponadto, nie zapomnij pić więcej wody, żeby zapobiec odwodnieniu.

Na co zwrócić uwagę

Nie należy ściągać złuszczonej skóry i unikać peelingowania jej. Zamiast tego, pozwól, aby złuszczony naskórek sam odwarstwił się od ciała. Łuszczenie zazwyczaj ustępuje po zagojeniu się oparzenia — około siedmiu dni w przypadku łagodnych i umiarkowanych oparzeń.

Wreszcie, konieczne jest, aby praktykować skuteczną ochronę przeciwsłoneczną podczas gojenia się oparzenia złuszczającego. Po oparzeniu słonecznym twoja skóra jest bardziej wrażliwa na dodatkowe uszkodzenia spowodowane promieniowaniem UV. Noś odzież ochronną, która zakrywa skórę, kiedy przebywasz na zewnątrz.

Oprócz zakrywania się ubraniem możesz szukać cienia i unikać godzin największego nasłonecznienia (od 10 rano do 4 po południu). Jeśli dbasz o to i unikasz dodatkowej ekspozycji na słońce, oparzenia powinny goić się około siedmiu dni.

Ochrona przed słońcem

Najlepszym sposobem na uniknięcie tych wszystkich kłopotów jest, jak się domyślacie, unikanie oparzeń słonecznych. Ekspozycja na promieniowanie UV jest najważniejszym czynnikiem ryzyka wystąpienia oparzeń słonecznych i wszystkich nowotworów skóry, któremu można zapobiec. Chroń swoją skórę przed tymi szkodliwymi promieniami i zawsze pamiętaj o stosowaniu kremu z filtrem przeciwsłonecznym o szerokim spektrum działania, z filtrem SPF 50


Taki właśnie krem znajdziesz na naszej stronie i sklepie – sklep.pellicosmetics.pl

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on google

Powiązane artykuły

PELLI Blog

strefa pełna informacji i inspiracji

PELLI Cosmetics to miejsce łączące cztery marki produktów: meleXder do pielęgnacji skóry i włosów, MT OILS LABORATORIES do ziołowych olejków aromatycznych, INSPIRER ESSENCES do czystych esencji oraz MAP INGREDIENTS do surowców.

Nasze ulubione
Bestseller